Dr Alina Mleczko – saksofonistka, w 1994 zagrała brawurowo swój recital dyplomowy w Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina.

W 1995 zadebiutowała w Filharmonii Narodowej.

Już w październiku 1996 amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w numerze poświęconym najwybitniejszym saksofonistkom świata. Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera.

Pierwszą solową płytę Wiatr od Morza nagrała na piątym roku studiów. Znalazły się na niej utwory napisane specjalnie dla niej przez polskich kompozytorów młodego pokolenia (Paweł Mykietyn, Jacek Grudzień, Maciej Zieliński, Michał Kulenty). Kolejne – Sjesta (2003) i Fiesta (2005) były nominowane do polskiej nagrody fonograficznej Fryderyk, otrzymywały znakomite recenzje i nagrody (Sjesta - nagroda pisma Classica we Francji).

Jako solistka koncertuje z orkiestrami m.in. Capella Istropolitana z Bratysławy, Narodowa Orkiestra Ukrainy, Sinfonia Varsovia, Duńska Orkiestra Radiowa i wiele orkiestr filharmonii w Polsce. Współpracowała z dyrygentami: Jacek Kaspszyk, Volker Schmidt Gertenbach, Vodimir Sirenko, Aleksjej Didura, Roman Kofman, Victoria Zhadko, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Słowiński, Anna Duczmal-Mroz, Paweł Kotla wykonując znane utwory na saksofon i orkiestrę (Aleksander Głazunow, Jacques Ibert, Heitor Villa-Lobos, Claude Debussy) jak i utwory współczesne (Osvaldos Balakauskas, Paweł Szymański, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońka-Nawratil, Edward Sielicki, Jacek Grudzień). Koncertuje w wielu krajach Europy i USA. Grała m.in. na festiwalach: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego, Two days &Two nights w Odessie, Musica Polonica Nova, Vratislavia Cantans, Festiwal Muzyki Elektronicznej w Pradze, Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej.

Angażuje się w niecodzienne projekty muzyczne, jak np. Adam Jarzębski - Muzyka Polskiego Baroku gdzie gra partie solowe we własnym opracowaniu na saksofonie sopranowym wraz z instrumentami dawnymi.

Współpracowała z Włodkiem Pawlikiem (zdobywca Grammy) grając wspólne koncerty zatytułowane - Druga strona medalu - jazz i muzyka klasyczna.

Współpracowała z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Studio w Warszawie. Brała udział w licznych spektaklach w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego z muzyką Pawła Mykietyna.

Bierze udział w spektaklach teatralnych wykonując własną muzykę. Wsółpracowała m.in. z aktorami Wojciechem Siemionem, Mariuszem Bonaszewskim czy Olgierdem Łukaszewiczem.

W 2010 roku odbyła turnee z Orkiestrą Sinfonia Varsovia w Niemczech jako solistka w koncercie na saksofon i orkiestrę smyczkową Aleksandra Głazunowa.

Płyta – Alina Mleczko - saxophone wydana w 2010 roku, podobnie jak poprzednie nakładem wydawnictwa DUX, zawiera sonaty na saksofon i fortepian - Phila Woodsa, Takashi Yoshimatsu, Paula Crestona, Paula Hindemitha. Jest to pierwsze polskie nagranie tych utworów.

Najnowsza płyta „Sonatina fur Alina” nagrana wraz z Baltic Neopolis Orchestra zawiera utwory polskich kompozytorów na saksofon i orkiestrę smyczkową, dedykowane lub pisane dla solistki jako pierwszej wykonawczyni.

Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych i stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie, wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku gdzie prowadzi klasę saksofonu.

Muzyka

Lorem ipsum
Sid dolor amet
dfasdfadsf